Psincový kašel u psa: příznaky, léčba a možnosti prevence

Podzim. Ochlazení, déšť a větrné počasí. Tak jako nás trápí rýma a kašel, taky naši pejskové mají své typicky podzimní diagnózy. Jednou z nich je...

 

Infekční rhinotracheitida, lidově psincový kašel

 

Typické ochoření vyskytující se ve velkých kolektivech psů jako jsou psí výstavy, psí hotely nebo kynologické cvičáky. Někdy však stačí jenom procházka, na které kolem sebe projdou dva na první pohled zdravě vypadající psi. V podzimních měsících k nám majitelé nosí své pejsky a popisují záchvaty dráždivého kašle. Často se mylně domnívají ze pejsek snědl kost a zasekla se mu v krku. Ve skutečnosti jde o akutní a vysoce infekční onemocnění, které postihuje dolní dýchací cesty.

Tohle onemocnění způsobuje hned několik bakterií a virů a jejich vzájemné kombinace. Z virů to jsou psí adenovirus typu 2 a virus psí parainfluenzy typu 2. Nejvýznamnejším bakteriálním původcem je Bordetella bronchiseptica. Sekundárně se k ní nejčastěji přidruží streptokoky, pasteurely, pseudomonády, klebsiely a taky mykoplazmy. Průběh onemocnení je typický pro kapénkovu infekci. Lehká forma infekce trvá od 5 do 14 dnů, ale při těžším průběhu může kašel přetrvávat až několik týdnů.  Pejsek trpí záchvaty suchého kašle a může dávit husté hleny.

 

Není kašel jako kašel

 

Ne každý kašel u psa je psincový. Proto nedoporučujeme domácí léčbu jitrocelovým sirupem. Každého kašlajícího psa by měl vyšetřit veterinář, protože může jít i o život ohrožující diagnózy, např. srdeční selhání. V případě že se u pejska potvrdí psincový kašel, léčba spočívá v aplikaci antiflogistik. Jestliže je infekce rozšířena na průdušky, je nutno taky předepsat antibiotika.

 

Existuje prevence?

 

Dnes už je na trhu specifická vakcína proti psincovému kašli. Aplikuje se bez jehel kápnutím přímo na nosní sliznici. Obsahuje antigen viru parainfluenzy a B. bronchiseptica. Dá se použít taky terapeuticky. Využijte akci v měsících říjen a listopad na očkování Biocan Novel Respi proti psincovému kašli za akční cenu 450 Kč !