Péče o psy a kočky v zimě

Ať Vy osobně máte, či nemáte zimu v oblibě, pro naše psy a kočky ochlazení znamená, že potřebují trochu více péče než obvykle.

Venku, nebo vevnitř?

Tráví váš čtyřnohý přítel většinu času v zimě doma, nebo venku?

Pokud začne venku opravdu mrznout, pouvažujte nad tím, zda nechcete nechat vašeho psa či kočku alespoň přes noc raději uvnitř. Nechcete přeci, aby se náš mazlíček proměnil v rampouch…

Venku, ale…

Pokud necháváte vaše zvíře celoročně venku, zamyslete se nad následujícími otázkami:

Stačil by vám v zimě jenom teplý kabát pro celodenní pobyt venku? Pokud myslíte, že ne, postarejte se o to, aby vaše zvíře mělo k dispozici kvalitní boudu, nebo úkryt, kde se může zahřát a kam se může schovat před nepřízní počasí.

Mražené svačinky:

Zvířata, která žijí celoročně venku, potřebují v zimě větší přísun energie. Potřebují si totiž sama topit. Myslete proto na jejich pravidelné krmení.

Vodu, kterou pijí a jídlo, které jedí, nechtějí mít zmrzlé. Kontrolujte jim proto pravidelně misku s vodou a s jídlem.

Zimní tuková rezerva:

Zvířata, která jsou před chladem schovaná s vámi doma mohou naopak v zimě nepříjemně přibírat na váze. Venku většinou méně běhají a doma v teple více spí. Spotřebují proto méně energie. Je tedy vhodné kontrolovat průběžně jejich váhu a krmit je s ohledem na jejich aktivitu.

Omrzlé tlapky:

I když se to zdá nepravděpodobné, psům mohou omrznout v zimě tlapky, špička ocasu nebo dokonce i uši. Pro některá plemena je tudíž vhodné pořídit oblečky, případně i psí botičky. Dlouhosrstým psům se při procházce v hlubokém sněhu mohou na břiše udělat tak veliké sněhové koule, že jim zcela znemožní chůzi a tím i návrat domů do tepla.

Pravidelně kontrolujte pokožku vašeho psa. Pokud objevíte puchýře, červenou nebo podrážděnou kůži, buďte ostražití.

Smrtící nápoj:

Nejhorší zimní nápoj, se kterým se psi a kočky mohou v zimě potkat je nemrznoucí směs do ostřikovačů. Etylenglykol má nasládlou chuť a obzvlášť kočkám velmi chutná. Bohužel i velmi malé množství požitého etylenglykolu je ale pro ně smrtelně nebezpečné! Velmi rychle způsobí fatální selhání ledvin.

Mnoho koček přečkává zimu v garážích. Je opravdu nutné pravidelně kontrolovat, zda nemají přístup k žádným směsím používaným pro automobily.

Zahřátý motor:

Pro zmrzlé kočky je zahřátý motor auta vítaná možnost, jak se zahřát. Zkuste si představit, co se stane, když auto nastartujete i s kočkou pod kapotou…

Slaný chodník:

Sůl používaná k solení chodníků rozpouští nejenom led, ale i psí tlapky. Snažte se proto po každé procházce opláchnout psovi všechny tlapky, osušit je a namazat ochranným krémem určeným k péči o psí tlapky, nebo čistou vazelínou.